Vánoční stromek zvířátkům

 

 

Vánoční stromek pro zvěř
Vyrobte ozdoby na stromek pro zvířátka. A abyste tam nevěšeli jen celé mrkve a jablíčka, můžete vyrobit řadu pěkných ozdob, prozkoušet si svou zručnost a popustit uzdu fantazii. Zkuste proto vyrobit ozdoby, kterými v sobotudopoledne ozdobíme stromek pro zvířátka.

Ozdoby můžete zpevnit jedině nití či provázkem.Nesmí obsahovat nic ostrého, špičatého, železného!
Vyberte si ty jednodušší
z brambor, jablíček, mrkve…..

Řetězy
Navlékatna režnou nit můžeme: kolečka mrkve, syrové plody dřišťálu, bezu černého, ptačího zobu, trnky, pámelníku,
hlohu, střechy, lopuchu, buku, šípku…

Kukuřičňák (9)
Potřebujeme usušené kukuřičné palice s obalnými listeny. Oči, nos, ústa a uši dotvořte menšími sušenými kaštany, žaludy, jeřabinami, případně mrkví. Pokud je to nutné, upevněte je špejlí nebo párátkem, nikoliv však kovovými předměty jako hřebíky, špendlíky, svorky!!!

Slunečnicová panenka (8)
Za základ poslouží celý slunečnicový „koláč“ jako sukénka. Tělo je z odpadních jablek, nohy ze sušených žaludů. Jablkový obličej může mít oči z trnek, ústa z hložinek, zuby z plodů pámelníku, uši z jeřabin, nos z mrkve. Nohama, tělem i středem „koláče“ provlečete dvojitý provázek na zavěšení.

Jablkový panáček (10)
Vyrábí se z odpadních jablek (nedozrálých, padaných ne však plesnivých nebo nahnilých!)
Ozdobíme je jeřabinami, hložinkami, mrkví, šípky, plody pámelníku atd. Ruce a nohy udělejte ze sušených kaštanů nebo žaludů. Obdobně můžete vyrobit panáčka ze žaludů nebo kaštanů. Nezapomeňte provléknout provázek napřed končetinami a pak teprve částmi těla a hlavou. Provázky budou 4 a nad hlavou je zpevní uzlík. Jejich zbytek použijeme k zavěšení ozdoby.

Tykvín (11)
Jako základ použijeme dostupné druhy tykví. Mohou být různé velikosti i tvaru. Vyřízněte oční, nosní a ústní otvory a vyčistěte vnitřek. Provlečeme dvojitý provázek na jehožspodní konec přivážeme silnější špejli nebo kousek dřívka. Semena a dutinu nechte důkladně vyschnout. Pak naplňte směsí vloček, strouhanky, máku a semen. Vhodná „čepice“ zabránízatékání do vletových otvorů.

Makový ježek (2)
Základ tvoří velké odpadní jablko. Upravíme ho na zavěšení a napícháme do něj v různých směrech makovice.

Zelňáč (6)
Menší hlávku zelí zavěsíme po provrtání košťálů na silnější provázek. Proti sklouznutí zajistěte zespodu provlečením dřívka. Do předem vyříznutých otvorů zasaďte kaštany jako oči, mrkev jako nos, případně ústa. Můžeme udělat i uši ze svazečku jeřabin. Vyřezávané otvory musí být o málo menší.

Jablkáč (1)
Silnější špejlí provrtáme větší vybarvené odpadní jablko. Otvorem provlékneme provázek s uvázaným dřívkem na konci. Upravte další otvory a zaplňte je: trnky – oči, mrkev – nos, plody pámelníku se střídají s hložinkami, zuby, rty a uši mohou být opět ze svazečku jeřabin.

Řepoun (5)
Menší krmné řepě odřízněte listy (chrást) v délceasi 5-8 cm, pak odkrojíme horní část bulvy a spodní vydlabejte lžící. Prořízněte otvory očí, nosu a úst a ucpěte žaludy, kaštany a mrkví. Na místa uší přiděláme špejlí zelné nebo kapustové listy. K zavěšení protáhneme hrotem provázek. Zaschlou dutinu zaplníme šrotem nebo ovesnými vločkami. Přiklopte vlasatým skrojkem a zajistěte ho špejlí. Obdobně můžete z velké krmné mrkve vyrobit „mrkvouna“ nebo můžete mimo krmné řepy použít řepu červenou.

Bramboráček (7)
Je to postavička z různě velkých bramborových hlíz, které provléknete na provázek a dozdobíte plody pámelníku, jeřabin, apod.

Ovesné pometlo (3)
Vznikne z odpadního jablka, které propícháte ovesnými klásky a vhodnými doplňkydotvoříte obličej. Nezapomene na závěs.

Kapustička (4)
Figurka z pupencové kapusty, které odstraníme pouze kořen. Růžicí listů ji obrátíme dolů, na konec košťálu nasadíme větší odpadní jablko auvážeme závěs. Jablko dozdobíme podle možností. Dbejte přitom na pestrost nasbíraných anasušených plodů.

Lojové závěsy
Rozehřejeme tuk a přimícháme do něj různá semínka, jádra, zrnka. Do rozehčáté hmoty můžeme namáčet šišky, lůj necháme ztuhnout a šišky věšíme na stromek. Můžeme vyrobit také závěsy z kelímku od jogurtu či upravit dle obrázku „prachatický sáček“ – sáček naplníme teplou hmotou, necháme ztuhnout a potom uděláme náhodně otvory.

Pomerančové krmítko
Vydlabanou půlku pomeranče upravíme na zavěšení a po zavěšení naplníme zrním, semeny či ovesnými vločkami. Těmi také můžeme stromek „posněžit“.
Můžete vymyslet i vlastní ozdobičky, jen pozor, aby to bylo pro zvířátka nezávadné. Výše uvedené návody vám napoví vše potřebné.

Napsat komentář